Šiandien prekybos rinka tapo globali

Šiandien prekybos rinka tapo globali ir plečiasi nesuvokiamais greičiais, o įvairios prekės juda didžiuliais atstumais dažnai kirsdamos ne vienos valstybės sieną. Norint tinkamai koordinuoti jų judėjimą, reikia veikti tarptautinėmis sąlygomis ir pasirinkti tinkamiausią transporto priemonę, kuri užtikrintų kokybės, puikaus aptarnavimo ir mažiausios kainos santykį.

logistikaTransportas yra ta sritis, kuri susieja skirtingas gamybos grandines ir logistikos sistemos elementus, todėl ypač svarbu, kad jis būtų naudojamas optimaliai. Be to šioje sistemoje pridėtinė vertė kuriama tik judėjimo momentu, tada, kai vežami keleiviai arba kroviniai. Kokybiška logistika turi vykti taip, kad prekės, esančios transporto priemonėse, judėtų maksimaliu arba optimaliu greičiu.
Logistika ir jos sistema dažniausiai yra skirstoma į tris grupes: nuolatinė, susijusi su pastoviais vežimais, periodinė, susijusi su vežimais, atliekamais tam tikru nustatytu laiku ir vienkartinė, kai krovinys pervežamas tik vieną kartą (kai į nurodytas vietas reikia vežti atsitiktines prekes).

Kai būna planuojamas krovinių pervežimas, ypatingą dėmesį reikia atkreipti vertinant, kokį kiekį prekių reikia vežti ir ar transporto priemonė pristatys jas nustatytu laiku – juk neretai kyla labai daug nesusipratimų, kai pervežant krovinius pasitaiko nenumatytų vėlavimų. Svarbu planuoti visą logistikos veiklą, pradedant įmonių aprūpinimu ir baigiant produkcijos paskirstymu. Logistika siekia suderinti įmonės gamybinius pajėgumus su tiekėjų rinkos galimybėmis. Gerai suplanavus logistikos funkcijas pirmoje eilėje turėtų atsirasti prekių pirkimo planavimas, tuomet pristatymo planavimas ir galų gale sandėliavimo planavimas.

Prieš nusprendus gabenti krovinius labai svarbu tinkamai pasirinkti transporto rūšį. Tai gali būti automobiliai, geležinkeliai, laivai, lėktuvai ir kt. Vėliau reikia išsirinkti konkrečius vežėjus. Transporto rūšį reikia pasirinkti atsižvelgiant į įvairiausius veiksnius, įvertinus vienos ar kitos transporto rūšies privalumus ir trūkumus. Jie priklauso nuo konkrečių transporto priemonių techninės ir ekonominės būklės, kuri išryškėja lyginant vieną transporto rūšį su kita. Pasirenkant tinkamą transportavimo priemonę jau yra perkamos logistika užsiimančių įmonių paslaugos, todėl reikia būti atidiems, nes transportavimas veikia kitus logistikos sistemos elementus, pvz., kainų planavimą, gamybą, sandėliavimą, prekių įpakavimą, atsargų valdymą, informacinį aprūpinimą. Būtina parinkti tokią transporto priemonę, kuri užtikrintų efektyvią visos šios grandinės darbą.

Vienas svarbiausių ekonominių veiksnių, kuriam būtina skirti išskirtinį dėmesį, yra transportavimo kaina. Kita vertus, reikia suvokti ir tai, kad kaina nėra pagrindinis vertinimo kriterijus, lemiantis transporto rūšies parinkimą mažinant logistikos sistemos sąnaudas. Kur kas svarbesnis veiksnys renkantis tinkamą transporto rūšį yra kokybiško aptarnavimo lygis. Kuo ilgiau užtrunka krovinio pristatymas, tuo daugiau reikės produkcijos atsargų, siekiant apsisaugoti nuo produkcijos trūkumo, kol bus pristatyta nauja krovinio siunta. Veiksniai, kurie daro įtaką galutinei pervežimo kainai yra susiję su transportavimo, sandėliavimo įrenginių ir darbo jėgos panaudojimu. Reikia akcentuoti, kad pigiausia transportavimo rūšis arba mažiausia tiesioginių ryšių kaina ne visada reiškia, kad toks pasirinkimas bus pigiausias visai logistikos sistemai. Dėl šios priežasties galutinį sprendimą reikėtų priimti įvertinus aptarnavimo kokybę ir jo įtaką operacijų kainai.